Informacje ogólne

Pluskwa domowa – wstęp.

Pluskwa domowa, zapewne każdy o niej słyszał czy to oglądając filmy szpiegowskie czy zdjęcia w internecie, szukając sprawcy czerwonych ugryzień na ciele. Na początku winimy za to komara, ze względu na jego rozpowszechnienie w naszym kraju – wszak występuje częściej niż pluskwa domowa. Aczkolwiek dziwna wydaje się lokalizacja ugryzień – całe ciało – tymczasem komar zazwyczaj zadowala się wystającymi kończynami. Poza tym wystepuje tylko podczas ciepłej pory roku… Wiec kto jest winien?

Prawdopodobnie pluskwa domowa, dużo mniej pospolita aczkolwiek bardziej nieznośna od komara, nie tylko ze względu na ugryzienia, o których dalej, ale także za bycie znacznie trudniejszą do unieszkodliwienia. Zwalczanie pluskwy to dużo większy problem niż w przypadku komara. Ale na początek kilka ogólnych informacji.

Słów kilka o pluskwie

Pluskwa domowa jest insektem z rodziny Cimicidae oraz hematofagiem – mówiąc prościej żywi się krwią innych organizmów, czytaj ssaków. Dorasta do około 5 mm dlugości, jest koloru brunatnego, ma owalne, zwężające się ku przodowi, spłaszczone ciało pokryte licznymi włoskami. Ponieważ opis nie zawsze jest wystarczający warto rzucić okiem na poniższe ilustracje przedstawiające pluskwę.

Najwieksza aktywność pluskwy przypada na noc, tuż przed świtem kiedy potencjalna ofiara – człowiek – śpi. Wystarczy jej kilka minut na dotarcie do celu, ugryzienie i nasycenie swojego głodu. Z reguły proces odżywiania odbywa się co kilka dni, aczkolwiek pluskwa domowa przystosowana jest do pozostania bez pożywienia nawet do kilkunastu miesięcy.

Cechy zachowania

Angielska nazwa pluskwy – „bed bug” doskonale wskazuje ulubione środowisko przebywania, „łóżkowy robal” bo tak to można przetłumaczyć, właśnie tam najczęściej pomieszkuje i się żywi. Ulubione nie znaczy jedyne, poza tym znaleźć ją można w szafach z ubraniami, za listwami przypodłogowymi, pod wykładziną czy nawet w instalacji elektrycznej. Bogactwo miejsc i dobre zdolności adaptacyjne powodują, że pluskwa nie jest łatwa do wyplenienia i niejednokrotnie domowe zwalczanie nie jest skuteczne i kończy się na zatrudnieniu fachowców.
W wyniku działalności człowieka, szczególnie stosowania pestycydów występowanie pluskwy zostało w znacznym stopniu ograniczone. Jednakże jak wiadomo przyroda ze wszystkim sobie poradzi – w ostatnich latach zarejestrowano intensyfikację przeprowadzanych dezynsekcji, a także wzrost zainteresowania insektem na światowych uniwersytetach. Pluskwa domowa wraca. Można by rzec spod strzech na katedry. Ale tymczasem zastanówmy się jakim cudem znalazła się w naszym łóżku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *